Asezare

Biserica "Calinesti" sau "Valea Calinesti", dupa cum mai este numita, se afla in vatra primei asezari a Calinestiului, potrivit denumirii sale, mai precis in apropierea DN 7 Bucuresti - Pitesti, pe un mic platou la altitudinea de 265m, in imediata apropiere a paraului Rancaciov, la aproximativ 17km de municipiul Pitesti si 100km de capitala.

Hram

Biserica cu hramul "Sfintii Voievozi" este mostenire veche fiind zidita in anul 1848 pe temelia alteia din anul 1735 care s-a daramat din cauza cutremurelor (raportul pr. Manole Demetru din anul 1893 catre Ministerul Cultelor), avand ctitori initiali pe Patrascu Calinescu clucerul, Matei Calinescu, Popa Dia si fiul acestuia - Popa Nicolae, potrivit pisaniei originale, sculptata in piatra de Albesti cu caractere chirilice, care spune:

Citeşte mai departe: Hram

Istoric

S-a pretins multa vreme ca satul Calinesti, care si-a avut conacul unde astazi este situat caminul cultural, isi trage numele de la familia boierilor Calinesti. Afirmatia este lipsita de temei deoarece Calinestii existau, chiar documentar, cu secole inainte. Pe de alta parte, despre Ivascu, stramosul familiei, se stie numai ca a avut mosii in Calinesti, fara sa se numeasca "Calinescu".

Citeşte mai departe: Istoric

Galerie foto

In aceasta sectiune puteti vizualiza cateva imagini cu Biserica Sfintii Voievozi, asa cum arata in prezent.

Citeşte mai departe: Galerie foto