BISERICA SFINTII VOIEVOZI

Suntem cea mai veche parohie din comuna Calinesti, judetul Arges, cu hramurile: "Sfintii Arhangheli" si "Sfantul Ierarh Nicolae". Menirea si misiunea noastra este de cunoastere, sfintire, ajutorare si invatare a semenilor nostri, fara de care nu putem discuta de mantuire.

Parohia noastra a trecut prin vremuri bune si mai putin bune, iar urmele trecerii timpului sau al faptului ca de multe ori enoriasii n-au reusit pe masura dragostei si a ravnei de cele sfinte si in special de Casa Domnului sa ajute, face ca astazi biserica parohiala sa arate precum un om batran si bolnav. Dorinta noastra este, ca in masura posibilitatilor, sa aducem sfantul locas acolo unde-I este locul.

Nu intamplator, biserica parohiala este situata chiar in mijlocul satului, asa ca din orice colt al satului ai privi catre dansa, distanta e aceeasi. Ea trebuie sa ramana in mijlocul comunatii vie, atat spiritual cat si fizic. Ne dorim ca ea sa ajunga la slava de dinainte si la cinstea care i-au aratat-o inaintasii si ctitorii.

In sfera activitatilor noastre, pe langa slujbele obisnuite, in perioada posturilor intensificam programul acestora, dupa cum va fi aratat in sectiunea potrivita, incercam pe masura posibilitatilor sa aducem filantropia si milostenia la locul cuvenit, acordam asistenta spirituala Azilului de batrani si Spitalului "Dr Ion Craciun", din imediata apropiere, ne implicam in educatia tinerilor crestini.

Biserica a fost declarata monument istoric conform Listei monumentelor istorice, iulie 2004 (vezi Monitorul Oficial nr. 646 bis /2004, Ordin 2314), pozitia 264 AG-II-m-B-13506 (vezi document).

Datorita deteriorarii foarte avansate a bisericii s-a hotarat reconstructia ei in mai multe etape. In momentul de fata dupa demersuri indelungate, s-a reusit finalizarea primei etape de renovare/restaurare a monumentului istoric, adica subzidirea si hidroizolarea temeliei, precum si adaugarea unui pridvor nou, prin contributia enoriasilor si aportul Depatamentului de Stat pentru Culte. Urmeaza sa se execute stalpii de rezistenta pe care se vor sprijini noua turla si noua bolta de beton (in momentul de fata bolta este din nuiele fiind necesara daramarea ei in totalitate). Pentru toate aceste lucrari Parohia Calinesti Vale a primit avizul necesar de la Comisia Nationala a Monumentelor Istorice.

Etapele mentionate mai sus, care ar urma a fi executate, nu pot fi incepute din cauza lipsei de fonduri. Parohia are putin peste 300 de familii, aproximativ jumatate dintre ei sunt vaduvi, iar media de varsta este de 55 de ani. Posibilitatile financiare ale familiilor din parohie sunt din ce in ce mai limitate, neexistand posibilitatea strangerii de fonduri pentru continuarea lucrarilor de reconstructie.